کد خبر : 4704 ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت [ ۱۲:۳۳ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

ایران می‌تواند یک تامین کننده مطمئن انرژی برای بوسنی و هرزگوین باشد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : محمد جواد ظریف در ادامه سفر خود به بوسنی و هرزگوین با اعضای شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش ایسنا ، در این دیدار «باقر عزت بگوویچ» عضو شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین ضمن خوشامدگویی به وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران […]

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

محمد جواد ظریف در ادامه سفر خود به بوسنی و هرزگوین با اعضای شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایسنا ، در این دیدار «باقر عزت بگوویچ» عضو شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین ضمن خوشامدگویی به وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به حمایت های ایران از ملت بوسنی در دوران سختی ها اشاره کرد و افزود: ملت بوسنی از همه قومیت ها این حمایت ها را فراموش نمی کنند.

وی افزود: روابط سیاسی و فرهنگی دو کشور در سطح مطلوبی است اما روابط اقتصادی به موازات آنها توسعه نیافت. در حال حاضر که تحریم های ایران برداشته شده است زمینه برای جهش روابط تجاری آماده شده است. در خصوص روابط بانکی و تسهیلات روادیدی هم در حال کار هستیم و حتما موانع را بر طرف می کنیم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم ضمن ابلاغ سلام گرم رئیس جمهور روحانی اظهار کرد : برای ما همه اقوام در بوسنی بسیار مهم هستند و باید این روابط و همبستگی میان اقوام تداوم یابد تا شاهد توسعه و امنیت هر چه بیشتر در بوسنی و هرزگوین باشیم. شما همیشه جمهوری اسلامی ایران را کنار خود خواهید داشت.

ظریف با اشاره به هیات تجاری همراه خود اظهار داشت: امیدواریم این سفر و همایش تجاری امروز شروع خوبی برای تحرک بخشیدن به روابط اقتصادی دو کشور باشد.

وزیر امور خارجه با برشمردن زمینه های همکاری افزود: ایران می تواند یک تامین کننده مطمئن انرژی برای بوسنی و هرزگوین باشد.

ظریف با ذکر برخی موانع تجاری موجود ابراز امیدواری کرد: این مشکلات با همکاری طرفین برداشته شود. تعرفه های گمرکی، روابط بانکی و روادید تجاری و تسهیل روابط تجاری و مردمی از جمله نکات مطرح شده توسط وزیر امور خارجه بود.

وزیر امور خارجه همچنین اظهار کرد : مبارزه با تروریسم و افراط گرایی یکی از دغدغه های مشترک ما، شما و اتحادیه اروپاست. افراط هیچ ارتباطی با اسلام و ادیان دیگر ندارد. مبارزه ایدئولوژیک و فرهنگی با اندیشه افراط باید از اولویت ها باشد. ما می توانیم در این زمینه همکاری کنیم و انرا به نفع صلح و امنیت بین المللی و منطقه ای می دانیم.

در این دیدار اعضای صرب و کروات شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین هم بطور جداگانه در سخنانی بر اراده دولت بوسنی و هرزگوین برای توسعه و تعمیق روابط با جمهوری اسلامی ایران در تمامی سطوح و زمینه ها تاکید کردند.

منبع

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها