کد خبر : 10993 ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت [ ۱:۲۱ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

بهار نیوز – علی مطهری: اگر یکی از محصوران از دنیا برود…

علی مطهری با انتقاد از عملکرد هیات عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام، گفت: این هیات به معضلی تبدیل شده است. اگر این هیات که در دل مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد به رویه خود ادامه دهد دیگر چیزی برای مجلس شورای اسلامی باقی نمی‌ماند.این نماینده مجلس گفت: این هیات به مثابه شورای […]

علی مطهری با انتقاد از عملکرد هیات عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام، گفت: این هیات به معضلی تبدیل شده است. اگر این هیات که در دل مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد به رویه خود ادامه دهد دیگر چیزی برای مجلس شورای اسلامی باقی نمی‌ماند.این نماینده مجلس گفت: این هیات به مثابه شورای نگهبان دوم مصوبات مجلس را از نظر انطباق و یا عدم انطباق با سیاست‌های کلی نظام بررسی می‌کند و مانند شورای نگهبان نامه ارسال می‌کند که این ماده اینگونه اصلاح شود. با وجود صدها سیاست کلی هر مصوبه مجلس را می‌توان مورد ایراد قرار داد و بدین ترتیب استقلال و اعتبار مجلس مخدوش و اختیارات آن به شدت محدود می‌شود.مطهری تاکید کرد: این آرزوی مجمع تشخیص اگر بخواهد تحقق بیابد نیاز به تغییر قانون اساسی و تبدیل مجمع به مجلس سنا دارد و قانون اساسی فعلی چنین اجازه ای را نمی‌دهد. متاسفانه مجلس شورای اسلامی تاکنون عکس‌العمل مناسب در مقابل این بدعت آشکار نشان نداده است. لازم است که مجلس به این بدعت و تضعیف خود پایان دهد.

او ادامه داد: اساسا عدم انطباق با یک سیاست کلی به معنی عدم انطباق با قانون اساسی نیست زیرا سیاست‌های کلی بخشی از قانون اساسی یا متم قانون اساسی نیست. سیاست‌های کلی نه عین قانون اساسی است و نه جزء آن، بنابراین استناد شورای نگهبان به عدم انطباق با سیاست‌های کلی برای مغایرت با قانون اساسی مخدوش و لااقل قابل گفت‌وگو و بحث است.این نماینده مجلس تاکید کرد: پیشنهاد می‌کنم یک جلسه غیر علنی با حضور کارشناسان برای تعیین تکلیف این موضوع و هیات عالی نطارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام تشکیل شود.مطهری در بخشی دیگر از نطق خود، خاطرنشان کرد: شرایط بد اقتصادی دلیل نمی‌شود که موضوع پوشش و حجاب به حاشیه رانده شود.

منبع

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها