کد خبر : 3567 ۱۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت [ ۷:۵۲ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

بهار نیوز – نظر آیت‌الله منتظری درباره‌ دست دادن

گروه سياسي: مسوول دفتر و شاگرد مرحوم آیت الله منتظری در یادداشتی تلگرامی با عنوان «حرکت ورزشکار ایرانی و فتوای کارگشای آیت الله منتظری»، می‌گوید که آن مرحوم در سال ۱۳۸۱ در پاسخ به یک دانشجوی ایرانی ساکن اروپا، با شرایطی دست دادن را جایز دانسته بود. به گزارش انصاف نیوز، حجت الاسلام مجتبی لطفی […]

گروه سياسي: مسوول دفتر و شاگرد مرحوم آیت الله منتظری در یادداشتی تلگرامی با عنوان «حرکت ورزشکار ایرانی و فتوای کارگشای آیت الله منتظری»، می‌گوید که آن مرحوم در سال ۱۳۸۱ در پاسخ به یک دانشجوی ایرانی ساکن اروپا، با شرایطی دست دادن را جایز دانسته بود.

به گزارش انصاف نیوز، حجت الاسلام مجتبی لطفی نوشت: «چند روز گذشته [علی هاشمی، قهرمان وزنه برداری] ورزشکار ایرانی هنگامی که خانمی مدال برگردنش می آویزد با حرکتی عجیب و غریب رغم دست دراز کردن آن خانم، برای چند ثانیه سوژه خبری پر سرو صدایی ایجاد می کند. از این دست موارد به ویژه در مراودات دیپلماتیک کم نداریم یا باید فدراسیون‌های ما طی پروتکلی از پیش تعیین شده از تکرار این حوادث جلوگیری نمایند یا به فتوای مراجعی که در این موارد به جواز دست دادن با نامحرم فتوا داده اند مراجعه کرد.

۱۵ سال پیش!

در اردی بهشت ۱۳۸۱ ایمیلی به دست آیت الله منتظری رسید. پرسش کننده دانشجوی ایرانی ساکن اروپا بود که با سفارت ایران همکاری داشت. اما مشکلی دارد و آن این که کارمندان سفارت ایران با خانم هایی که روابط دیپلماتیک دارند دست نمی دهند و این امر نوعی توهین به اسلام و فرهنگ ایرانی و توهین به خانمی تلقی می شود که دست خود را دراز کرده است. اومی گوید ما مجبوریم حرکات عجیب و غریبی انجام دهیم! خواهشمندیم برای این معضل چاره ای اندیشیده شود.

آیت الله منتظری در پاسخ، با شرایطی دست دادن را جایز دانستند:

۱ . زن غیر مسلمان برای خود حرمتی قایل نشده و ترک آن را بی حرمتی به خود تلقی کند. ۲ . در دست دادن قصد لذت و فساد نباشد که مطلقا جایز نیست. ۲ . حلیت مبنی بر ضرورت عرفی است که در ضرورت به همان مقدار ضرورت حلال می شود. در پایان آیت الله منتظری از باب احتیاط می‌گوید اگر دست دادن با دست کش امکان دارد احتیاط خوب است.

این فتوا وقتی صادر شد که آیت الله منتظری در حصر خانگی ناشی از سخنرانی ۱۳ رجب به سر می برد که در آن انتقاداتی را مطرح کرده بود. اما بیش از یکسال پس از آن که دیگر از حصر آزاد شده بود و کمتر کسی از این فتوا اطلاع داشت و پس از دست دادن خانم شیرین عبادی با یکی از فعالان سیاسی، این فتوا علم شد که چه نشسته اید! منتظری به دنبال توجیه دست دادن یک خانم با یک آقا ست و شروع حمله و پیش کشیدن مسایل سیاسی. آتش بیار معرکه روزنامه جمهوری، کیهان و برخی نشریات محلی چون ۱۹ دی قم بود. القصه فتوایی که که می توانست کارساز باشد و مورد بررسی علمی قرار گیرد و برای خارج نشینان، دیپلمات ها و ورزشکاران کارگشا باشد با هوچی گری رسانه ای، رفت تا موجی علیه آیت الله منتظری ایجاد نماید. و کم له من نظیر…!»

منبع

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها