کد خبر : 8382 ۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت [ ۱۸:۲۸ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

مردم سالاری آنلاين – بدون برجام، خدا میداند چه پیش می‌آید

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که علیرغم تحریم‌ها و تلاش‌های آمریکا برای منزوی کردن ایران، ژاپن همچنان مایل است که به همکاری با ایران در زمینه هسته‌ای ادامه دهد. به گزارش ایسنا، علی اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگویی با خبرگزرای کیودو گفت: طرف ژاپنی اصرار داشت که […]

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که علیرغم تحریم‌ها و تلاش‌های آمریکا برای منزوی کردن ایران، ژاپن همچنان مایل است که به همکاری با ایران در زمینه هسته‌ای ادامه دهد.

به گزارش ایسنا، علی اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگویی با خبرگزرای کیودو گفت: طرف ژاپنی اصرار داشت که تحت هر شرایطی، مایل هستند که به فعالیت‌شان در حیطه ایمنی هسته‌ای ادامه دهند.

وی با اشاره به این‌که «ژاپن میزبان برنامه‌هایی آموزشی برای ایرانیان در زمینه راستی‌آزمایی و ایمنی هسته‌ای بوده است»، اظهار کرد: در چند هفته اخیر، ماقمات ایرانی و ژاپنی با یکدیگر دیدار داشته‌اند.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد به دلیل آن‌که سوانح هسته‌ای می‌تواند تاثیراتی بر خارج از مرزهایش نیز بگذارد، برای جامعه جهانی ضروری است که در مسائل مرتبط با ایمنی هسته‌ای دخیل باشد.

وی از حمایت ژاپن از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهان، قدردانی کرد.

معاون رئیس‌جمهور همچنین خواهان کنار گذاشتن “احتیاط‌های غیرضروری” و ازسرگیری و گسترش همکاری‌ها با ایران در زمینه‌هایی همچون تجهیزات دارویی که هدف تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا قرار نگرفته است، شد.

وی گفت: ما مایل هستیم که ژاپن نقش مستقل‌تری را بازی کند. ژاپن اگر خود بخواهد می‌تواند کارهای زیادی انجام دهد. زمینه‌هایی وجود دارد که به آمریکایی‌ها مربوط نمی‌شود اما وقتی که مسئله (همکاری با) ایران مطرح می‌شود، اقدامات‌شان را احتیاط زیاد اتخاذ می‌کنند.

صالحی همچنین اعلام کرد که ژاپن با حمایت از تلاش‌های اروپایی‌ها برای نجات برجام می‌تواند نقش مثبتی را ایفا کند.

معاون رئیس‌جمهور در رابطه با از بین رفتن برجام بیان کرد: عواقب آن برای همه از جمله منطقه، جامعه جهانی و حتی خودمان غیرقابل پیش‌بینی خواهد بود. تنها خدا می‌داند که چه پیش می‌آید. در صورت رخ دادن چنین اتفاقی، ایران غنی‌سازی اورانیوم خود را از سر می‌گیرد.

صالحی تصریح کرد که ایران در حال حاضر مایل به انجام چنین کاری نیست اما می‌تواند به سادگی این را انجام دهد.

منبع

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها