کد خبر : 3489 ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت [ ۷:۲۷ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

منطقه ما منطقه نزاع، افراط، دخالت خارجی و اختلاف شیعه و سنی نیست/ راهی جز اعتدال و با هم بودن، برای ثبات و توسعه منطقه وجود ندارد/ علاقمند به فاصله با هیچ کشوری نیستیم/برای حل مشکلات منطقه به گفتگو نیاز داریم و نه دخالت قدرتهای خارجی/ منافع مشترک زمینه ساز وحدت و امنیت منطقه ای است/ چابهار نقطه ای درخشان برای اتصال مردم منطقه است

از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری خبری داریم مبنی بر اینکه : منطقه ما منطقه نزاع، افراط، دخالت خارجی و اختلاف شیعه و سنی نیست/ راهی جز اعتدال و با هم بودن، برای ثبات و توسعه منطقه وجود ندارد/ علاقمند به فاصله با هیچ کشوری نیستیم/برای حل مشکلات منطقه به گفتگو نیاز داریم و نه […]

از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری خبری داریم مبنی بر اینکه : منطقه ما منطقه نزاع، افراط، دخالت خارجی و اختلاف شیعه و سنی نیست/ راهی جز اعتدال و با هم بودن، برای ثبات و توسعه منطقه وجود ندارد/ علاقمند به فاصله با هیچ کشوری نیستیم/برای حل مشکلات منطقه به گفتگو نیاز داریم و نه دخالت قدرتهای خارجی/ منافع مشترک زمینه ساز وحدت و امنیت منطقه ای است/ چابهار نقطه ای درخشان برای اتصال مردم منطقه است
پیشتر این خبر را برای شما درج میکنیم.

رییس جمهور در مراسم بهره برداری مرحله نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار:

منطقه ما منطقه نزاع، افراط، دخالت خارجی و اختلاف شیعه و سنی نیست/ راهی جز اعتدال و با هم بودن، برای ثبات و توسعه منطقه وجود ندارد/ علاقمند به فاصله با هیچ کشوری نیستیم/برای حل مشکلات منطقه به گفتگو نیاز داریم و نه دخالت قدرتهای خارجی/ منافع مشترک زمینه ساز وحدت و امنیت منطقه ای است/ چابهار نقطه ای درخشان برای اتصال مردم منطقه است


رییس جمهور در مراسم بهره برداری از مرحله نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار، با بیان اینکه راهی جز اعتدال و با هم بودن، برای ثبات و توسعه منطقه وجود ندارد، تصریح کرد: منطقه ما منطقه نزاع، افراط، دخالت خارجی و اختلاف شیعه و سنی نیست.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در  این مراسم که با حضور وزرا و میهمانان خارجی از ۱۷ کشور و مسئولان و مقامات ارشد کشوری و لشگری در مرکز همایش‌های بین‌المللی منطقه آزاد چابهار برگزار شد، با تاکید بر اینکه ایران علاقمند به فاصله با هیچ کشوری نیست ، سرآغاز اعتدال را باور و به رسمیت شناختن منافع یکدیگر برشمرد و گفت: منافع مشترک زمینه ساز وحدت و امنیت منطقه ای است.

رییس جمهور با ابراز خرسندی از افتتاح این بندر در ایام میلاد فرخنده پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) و ماه ربیع المولود و میلاد امام صادق(ع)، اظهارداشت: این بندر در زمانی افتتاح می‌شود که شرایط منطقه ما از گذشته بهتر شده است. عده‌ای فکر می‌کردند منطقه ما منطقه جنگ، نزاع، برخورد شیعه و سنی و برخورد افراطیون و مردم خوب این سرزمین است و منطقه سرزمین حضور قدرت‌ها و دخالت‌های خارجی می‌باشد.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: امروز ما از تمامی این تفکرات فاصله گرفته‌ایم و مردم این منطقه نشان دادند، بین اقوام و مذاهب مختلف در این سرزمین فاصله‌ای وجود ندارد.البته در این زمینه علمای شیعه و سنی و نخبگان و بزرگان چه در ایران و چه در کشورهای منطقه گام‌های بلندی را برداشته‌اند.

رییس جمهور افزود: آنچه اهمیت دارد این است که همه باید به دنبال همبستگی، اتحاد و منافع بیشتر در منطقه باشیم.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه راهی جز اعتدال وجود ندارد و افراطی‌گری و خشونت به هر نام و در هر کشوری که باشد، پایانش ویرانی، خسارت و نابودی است، گفت: سرآغاز اعتدال باور یکدیگر است و ما باید یکدیگر را به رسمیت بشناسیم.

رییس جمهور ادامه داد: باید مردم منطقه و منافع کشورها به رسمیت شناخته شده و اقوام، فرهنگ‌ها و قومیت‌ها را تحت چتر، فرهنگ ملی کشورهای منطقه به رسمیت بشناسیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه مذاهب باید یکدیگر را به رسمیت بشناسند، افزود: به زور با عصبانیت و با شعار و خشونت نمی‌توان کسی را از مسیری به مسیر دیگرهدایت کرد و اگر کسی تصور می‌کند دین و مذهبش بهتر است باید با عمل نشان دهد نه با زبان. ما باید در عمل نشان دهیم بهترین راه را داریم، ضمن اینکه به اعتقادات دیگران احترام گذاشته و آنها را به رسمیت بشناسیم.

رییس جمهور تعامل را سرآغاز وحدت و همبستگی برشمرد و گفت: اعتدال راهی است که ما را به تعامل گسترده و سازنده می‌رساند و هیچ کشوری در منطقه نمی‌تواند مدعی شود که قدرت برتر بوده و کشورهای دیگر باید تسلیم و تابع او باشند چرا که ابرقدرت‌ها هم نتوانستند به این خواسته دست پیدا کنند.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه قدرت هر کشوری در قدرت منطقه است، افزود: اگر منطقه امن و قدرتمند باشد، همه از آن استفاده و بهره‌برداری خواهند کرد.

رییس جمهور اظهارداشت: فرهنگ و سیاست جایگاه ویژه‌ای برای افزایش تعامل میان کشورها دارد، فرهنگ‌های گوناگون در این منطقه از مدیترانه تا آفریقا و شبه قاره هند و اقصی نقاط آسیا یکسان، ریشه‌دار و مشترک هستند.

دکتر روحانی با بیان اینکه اقتصاد نیز نقش مهمی در تعامل میان کشورها دارد، افزود: ما باید اقتصاد کشورها را به هم متصل کنیم و برای ایجاد وحدت، پیوستگی راه‌ها و مسیرهای تجاری و پیوستگی نخبگان و علما اهمیت دارد و امروز ما از پیوستگی حمل و نقل در این راستا سخن می‌گوییم.

رییس جمهور اظهار داشت: اگر کشورهای منطقه به یکدیگر متصل شوند، نسبت به هم احساس نیاز پیدا می‌کنند که این نیاز، نیازی مقدس است و در عین حالی که معتقدیم باید به سمت بی‌نیازی و خوداتکایی حرکت کنیم، اما این نیاز، نیاز مقدس است، چرا که محبت مورد نیاز همه ما بوده و ما انسان‌ها نیاز به انس و محبت داریم.

دکتر روحانی تصریح کرد: همه کشورهای منطقه از لحاظ اقتصادی به یکدیگر نیاز دارند و اگر کشوری فکر کند در بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی، صنعت و علم بی‌نیاز است حتماً اشتباه کرده است و این نیاز در صورتی که چارچوبی صحیح برای آن تعریف شود می‌تواند باعث وحدت بیشتر نیز شود.

رییس جمهور ادامه داد: اگر کشورهای مختلف بتوانند از طریق مسیرهای جاده‌ای، ریلی و بندری همدیگر را کنار هم بیابند و منافع مشترک را در این همبستگی و مسیرها ببینند، باعث افزایش وحدت خواهد شد.

دکتر روحانی منافع مشترک را باعث بوجود آمدن و تقویت امنیت در منطقه برشمرد و اظهار داشت: اگر همه کشورهای منطقه بهم متصل باشند و منافع مشترک با هم داشته باشند، این منافع موجب همبستگی و تقویت امنیت خواهد بود.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: چابهار نقطه درخشان در منطقه و بندر و ساحلی است که می‌تواند ملت‌های منطقه را هر چه بهتر و بیشتر به یکدیگر متصل کرده و منافع مشترک را برای کشورهای منطقه تعریف کند.

دکتر روحانی افزود: اهمیت چابهار به واسطه امنیت و وحدتی است که توسط مردم استان سیستان و بلوچستان بوجود آمده و این در سایه همبستگی قومی و مذهبی حاصل شده است.

 

خبر در حال تکمیل است.

امیدواریم خبر ” منطقه ما منطقه نزاع، افراط، دخالت خارجی و اختلاف شیعه و سنی نیست/ راهی جز اعتدال و با هم بودن، برای ثبات و توسعه منطقه وجود ندارد/ علاقمند به فاصله با هیچ کشوری نیستیم/برای حل مشکلات منطقه به گفتگو نیاز داریم و نه دخالت قدرتهای خارجی/ منافع مشترک زمینه ساز وحدت و امنیت منطقه ای است/ چابهار نقطه ای درخشان برای اتصال مردم منطقه است” مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

منبع

مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها