کد خبر : 993 ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت [ ۲۰:۵۰ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

پرهیز از ورود به حواشی با نگاه به ایران ۱۴۰۰

  جوان گرایی و توجه به بانوان اهداف اصلی دولت در فصل نقل و انتقالات! پرهیز از ورود به حواشی با نگاه به ایران ۱۴۰۰ کد مطلب: ۷۱۶۸۷ تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۳   دیر یا زود موعد معرفی وزاری دولت دوازدهم به مجلس شورای اسلامی و اقدامات مقتضی برای تشکیل […]

 

جوان گرایی و توجه به بانوان اهداف اصلی دولت در فصل نقل و انتقالات!

پرهیز از ورود به حواشی با نگاه به ایران ۱۴۰۰

کد مطلب: ۷۱۶۸۷

تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۳

 

دیر یا زود موعد معرفی وزاری دولت دوازدهم به مجلس شورای اسلامی و اقدامات مقتضی برای تشکیل دولت دوم حسن روحانی سر می رسد و به همین خاطر حدس و گمان ها در خصوص تغییرات احتمالی هیئت دولت آینده ناگزیر بالا گرفته است. با این حال آن چه که قطعی و مشخص است تغییرات کلی در کابینه آتی است.

دیر یا زود موعد معرفی وزاری دولت دوازدهم به مجلس شورای اسلامی و اقدامات مقتضی برای تشکیل دولت دوم حسن روحانی سر می رسد و به همین خاطر حدس و گمان ها در خصوص تغییرات احتمالی هیئت دولت آینده ناگزیر بالا گرفته است. با این حال آن چه که قطعی و مشخص است تغییرات کلی در کابینه آتی است.
به گزارش پایگاه خبری فریادگر، به نظر می رسد که بحث تغییرات پیش روی دولت دوازدهم بسیار جدی تر از گمانه زنی های زمان انتخابات است. حالا با توجه به سیاست جوان گرایی و به کار گیری بیشتر توانایی نیروهایی از بانوان شایسته عرصه های مختلف، بحث قطع همکاری با کسانی که در بزنگاه انتخابات پشت حسن روحانی و تفکر حاکم بر دولت را خالی کرده اند نیز به شدت پررنگ شده است. در طول چهار سال گذشته علاوه بر برهه های پر فشاری مانند برجام که عجیب بود برخی از دولتمردان یا نزدیکان به دولت مهر سکوت بر لب هایشان زده بودند و همین امر موجبات وارد شدن فشار مضاعف بر حسن روحانی، جواد ظریف و اتاق فکر مذاکرات فراهم آورد، این بار وضوح در آستانه انتخابات عقب نشینی ها آشکار شد. خانه امن برخی از افرادی که به نظر می رسد مایل نیستند خودشان را در خطر پیش آمدهای احتمالی هزینه کنند داغ دل رئیس جمهوری را تازه کرد. البته حسن روحانی علی رغم شفاف بودن سخنان اخیرش، در خصوص کم کارها و محافظه کارهای دولت نیز با مشی اعتدالی صحبت کرد: «همه افراد زحمات بسیاری کشیدند و هیچ کس نیست که ‏از دولت دفاع نکرده باشد، اما در این بین همه یکسان نبودند بلکه بعضی افراد با همه توان به میدان ‏آمده و زمانی که به دولت حمله می شد با همه وجود دفاع می کردند.» حسن روحانی کسی را متهم به کم کاری نمی کند اما برای ادامه راه دولت ضروری می داند که همه با نهایت توان و حمیت در خدمت دولت (و زمانی که روحانی می گوید دولت منظورش منتخب ملت است) آماده باشند: «دولت منتخب ملت است. ما چیزی نداریم جز رای مردم. دولت و ملت نداریم، ملت است که دولت را انتخاب میکند. همه چیز برای ملت است. کسی که از دولت دفاع میکند، از رای مردم دفاع میکند، از اکثریت دفاع میکند، از ملتش دفاع میکند. بعضی ها سخت شان بود دفاع کنند، خیلی نرم حرف میزدند و ارام. اگر در تنگنای ۳۰ خبرنگار قرار میگرفتند، در آن تنگنا یک کلمه ای می فرمودند. حرف نمی زدند و سینه سپر نمی کردند. نمی شود؛ ما یک بار سنگینی بر دوش داریم. هر کسی که اماده است که این بار را بر دوش بگیرد باید داوطلب باشد. باید با خدایمان عهد ببنیدیم. من کاملا برایم روشن بود. می دانستم چقدر این انتخابات سخت خواهد بود و به دوستان مان هم گفته بودم. با خدایم عهد کردم، گفتم خدایا، جانم حیثیتم و ابرویم را با تو معامله می کنم و به میدان می آیم.»
از طرفی از حالا برخی تغییرات کلی قابل رصد است. برای مثال به نظر می رسد که وزارت کشور آبستن تغییراتی اساسی باشد. رحمانی فضلی که به عقیده بسیاری بنا به اقتصضائات سیاسی در دولت حضور داشت ممکن است جای خود را به گزینه هایی مانند محمد شریعتمداری و اسحاق جهانگیری و حتی موسوی لاری بدهند. البته نامی بسیار مهم یعنی محمد علی نجفی نیز مطرح است. با این حال فعلا محمد علی نجفی از محبوب ترین مردهای عرصه سیاست است که با توجه به کارنامه و توانایی هایش به نظر می رسد در حوزه های گوناگونی به او نیاز است. نزدیک تر شدن به حوزه های اقتصادی، نقل مکان به وزارت کشور یا سازمان برنامه و یا حتی جایی کمی دورتر از پاستور، یعنی شهرداری تهران. البته نمی شود در مورد قطعیت جا به جایی سمت معاون اولی بزرگ ترین حامی دولت و صدای اصلاح طلبی شرایط فعلی، اسحاق جهانگیری چندان با قاطعیت صحبت خواهد کرد. او در کنار دولت خواهد بود، چه در مقام معاون اولی و چه با عنوان وزیر کشور. علیرضا رحیمی نماینده مجلس شورای اسلامی، علی شمخانی و محمد فروزنده را گزینه های وزارت دفاع می داند و معتقد است با توجه به تشکیل وزارت بازرگانی، حسن یونس سینکی عنان امور آن را به دست خواهد گرفت.
با این حال شاید نیاز به مرور نفر به نفر گزینه های مطرح شده برای تصدی هر عنوان نباشد. لزوم توجه بیشتر به بانوانی که می توانند همراه کابینه دوازدهم باشند و ورود نیروهای جوان تر کاملا محسوس است. در زمان انتخابات برخی از نامزدها و حامیانشان دولت یازدهم را پیر و خسته می دانستند و البته شاید حقیقتا متوجه نبودند که با توجه به شرایط آغاز به کار دولت تدبیر و امید استفاده از نیروهای با تجربه بالا تنها راه ممکن بود. در ادامه نیز علی رغم شایعاتی که مثلا در خصوص زنگنه وجود دارد به نظر می رسد با توجه نیمه راه بودن امور نفتی و پروژه ها و چالش های نیمه تمام ناشی از تازه بودن مهر برجام، بعید به نظر می رسد که صلاح در جا به جایی او باشد. با این حال و با منطق جوان گرایی شاید در حوزه صنعت و منفک شدن شاخه های وزارت خانه مربوطه وزرایی مانند نعمت زاده بتوانند جای خود را به جوان ترها بدهند. همچنین بعید نیست که در صورت ابقای صالحی امیری در وزارت ارشاد سلطانی فر به عنوان معاون او مشغول به فعالیت شود تا چهره ای آزمون پس داده ماند محمد دادکان به وزارت ورزش نزدیک شود. البته سرنوشت وزارت بهداشت نیز همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد و باید دید فرجام هاشمی چه خواهد شد.
روحانی در یک ماه آینده چند برابر نسبت به زمان انتخابات تحت فشار خواهد بود. شائبه سهم خواهی افراد و طیف های خاص همیشه و در آستانه تشکیل هر دولتی وجود دارد. روحانی این بار می تواند بگوید که تنها نیست و با شناختی که از اطرافیانش به دست آورده می تواند امور را منسجم تر و هدفمندتر از قبل دنبال کند. با این حال، شاید بهتر باشد در این برهه تمام حاکمیت و دولت به پشتوانه و رأی مردم در اردیبهشت ماه گذشته، بیشتر از همیشه از حواشی دوری کنند و سرنوشت چهارسال آینده کشور را تحت الشعاع قرار ندهند. دولت مانند تیم فوتبالی که قهرمان فصل گذشته رقابت ها شده باشد، باید با حفظ بدنه اصلی نقاط ضعف خود را پوشش دهد و در فصل نقل و انتقالات سیاسی خود گام هایی سنجیده بردارد. گام هایی که هیچ کس در آن پاشنه کفشش خوابیده نباشد.
محمد مَهدی حسین نیا

 

منبع

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها